BINLIT DATABASE SYSTEM
KU CORPI Database System - BINLIT, v. 1.0, 2010-08-16
  

Lietuvos svetimkraščių rūšių integruota informacinė sistema


BINLIT projektas pirmą kartą subūrė įvairių sričių Lietuvos specialistus bendrų biologinių invazijų dėsningumų pažinimui ir šios globalios problemos masto nustatymui Lietuvoje. Projekto vykdymo eigoje buvo inicijuotas tarpinstitutinis bendradarbiavimas, suburta tarpdisciplininė mokslinė komanda ir pradėti apžvalginiai kompleksiniai biologinių invazijų tyrimai. Bendromis projekto dalyvių pastangomis buvo ženkliai padidintas Lietuvoje aptiktų svetimkraščių rūšių (SR) sąrašas: 2010 m. gruodžio mėn. duomenimis mūsų šalyje yra užregistruotos 994 SR. Didžiąją jų dalį sudaro induočiai augalai (61%), grybai ir į grybus panašus organizmai (23%) ir nariuotakojai (16 %). Didžiausias SR antplūdis buvo stebimas paskutiniais XX amžiaus dešimtmečiais, kas sietina su mūsų regione vykdomomis planinėmis rūšių introdukcijomis (iki Nepriklausomybės Atkūrimo), intensyvėjančia tarptautinė prekyba, o nuo 1990 m. pagyvėjusiu žmonių mobilumu. Daugiausia aptiktų SR yra kilusios iš vidutinių platumų regionų su į Lietuvą panašiomis klimato sąlygomis: Europos, vidutinių platumų Azijos bei Šiaurės Amerikos. Tačiau galimas klimato kaitos (atšilimo) poveikis pasireiškia šiltamėgių atogrąžų kilmės rūšių dalies padidėjimu bendrame SR kiekyje, pastebėtu pastaraisiais metais.

BINLIT projekto eigoje buvo sukurta Lietuvos svetimkraščių rūšių integruota informacinė sistema, leidžiantį ne tik užregistruoti Lietuvoje pastebėtas svetimkraštes rūšis, bet ir įvertinti jų poveikį aplinkai ir kaupti išsamią informaciją apie jas. BINLIT informacinė sistema sudaryta iš trijų modulių:

  • Lietuvos svetimkraščių rūšių duomenų bazės,
  • Biologinių invazijų poveikių vertinimo sistemos (BINPAS) ir
  • Lietuvos invazinių rūšių aprašų duomenų bazės.

BINLIT projekto rezultatais buvo paremtos 28 mokslinės publikacijos ir dvi sėkmingai apgintos daktaro disertacijos. BINLIT dalyviai pristatė projekto tikslus ir rezultatus 44 mokslinėse konferencijose bei seminaruose Lietuvoje, Europoje, Pietų ir Šiaurės Amerikoje, kuriuose buvo padaryta 40 stendinių ir 53 žodinių pranešimų.